top of page

Antakya'da Harbiye (Defne-Daphne) Şelalesi

Beit El Ma, Site Of Daphne, The Ancient Riblan, Near Antioch-Site De L'Ancienne Daphne

Gravürün Basım Tarihi:

1838-1839

Baskı Türü:

Steel Engraving
Çelik Baskı

Sanatçı (Ressam):

William Henry Bartlett (1809-1854)

Gravürü Yapan:

Henry Adlard (1799-1893)

Basıldığı Kitap-Basımevi:

Syria, The Holy Land, Asia Minor & C. Illustrated. In A Series Of Views, Drawn From Nature By W.H.Bartlett, William Purser & C. By John Carne (Fisher, Son & Co. London & Paris)
Antakya'da Harbiye (Defne-Daphne) Şelalesi

Gravürün Orjinal İsmi: 

Beit El Ma, Site Of Daphne, The Ancient Riblan, Near Antioch-Site De L'Ancienne Daphne

Etiketler:

Antakya'da Harbiye (Defne-Daphne) Şelalesi ; Gravür ; 19.Yüzyıl ; 1838-1839 ; Ülke ; Şehir ; Türkiye ; Antakya ; Antioch ; Türk ; Oryantal ; Kutsal Topraklar ; Osmanlı İmparatorluğu ; Şelale

Beit El Ma, Site Of Daphne, The Ancient Riblan, Near Antioch-Site De L'Ancienne Daphne ; Antique Print ; 19.Century ; 1838-1839 ; Country ; City ; Turkey ; Antakya ; Antioch ; Turkish ; Holy Land ; Oriental ; Ottoman Empire ; Waterfall

Gravürü Yapılan Resim Hakkında Bilgi:

İlave Bilgi:

Antakya'yanın 7 km ilerisinde Defne İlçesinin Harbiye mahallesinde bulunan Harbiye (Defne-Daphne) Şelaleri, en yukarısından en aşağısına kadar belirli aralıklarla küçük, orta ve büyük şelalelerden oluşmakta olup ana kaynaktan aşağıya kadar yaklaşık 1,5 km uzunluğundadır. Şelalenin bulunduğu yer olan Harbiyede Daphne (Defne) antik şehri bulunmaktadır. Roma döneminde, çağlayanlarıyla tanınan ve bir sayfiye yeri olan Daphne, çok sayıda köşkleri, tapınakları ve eğlence yerleri ile ünlüydü. Stadyumunda düzenlenen olimpiyatların ihtişamı dillere destandı. Ancak şiddetli depremler bu şehri tamamen yıkmış ve günümüze gözle görülür herhangi bir eser kalmamıştır. Ayrıca, Defne’nin mitolojik bir hikâyesi de bulunmaktadır.Özetle; Defnenin antik ismi olan Daphne, Zeus’un oğlu Apollon ile karşılaşır, Apollon’un ona aşık olması üzerine Daphne, toprak anadan kendisini saklamasını ister ve Daphne kök salarak bir defne ağacına dönüşür. Bugün enerjisinden ödün vermeyen şelalelerin, Defne’nin gözyaşları olduğuna inanılır.

Harbiye (Daphne-Defne) Waterfalls are located 7 km away from Antakya in the Harbiye district of Defne District. It consists of small, medium and large waterfalls at regular intervals from the top to the bottom, and it is approximately 1.5 km long from the main source down. There is Daphne (Defne) ancient city in Harbiye, where the waterfall is located. During the Roman period, Daphne, known for its waterfalls and being a summer resort, was famous for its many mansions, temples and entertainment places. The magnificence of the Olympics held in its stadium is legendary. However, severe earthquakes completely destroyed this city and no visible traces remain today. In addition, Defne has a mythological story. Daphne (Defne) meets Zeus' son Apollo, when Apollo falls in love with him, Daphne asks mother earth to hide herself and Daphne grows roots and turns into a laurel tree. Today, it is believed that the waterfalls that do not compromise their energy are the tears of Daphne (Defne).

Yüksek kaliteli hali için lütfen bizle iletişime geçiniz
bottom of page